Właściwości wermikulitu:
nieorganiczny, nietoksyczny,
kolor: złoty do ciemnobrązowego,
kształt: harmonijkowe serpentynki,
nierozpuszczalny w wodzie,
wilgotność: 1,5 ± 1%,
zakres stosowania: - 260 do 1 200 ºC,
pH: 6-9,
niska higroskopijność
Wermikulit zastosowany w ogrodnictwie ma za zadanie utrzymywać ciepło, zawarte w granulkach o akordeonowych kształtach, posiadających budowę warstwową, płytkową. Ma doskonałe właściwości napowietrzania ziemi oraz utrzymywania wilgoci i składników pokarmowych niezbędnych do rozwoju korzeni, sadzonek oraz ziaren dla szybszego wzrostu.
Wermikulit jest stanu stałego, bezzapachowy, czysty, nie toksyczny i jałowy. Nie pleśnieje! Wartość pH – 8,5-10.
Wermikulit posiada właściwości wymiany kationów, może więc utrzymywać niezbędne dla uprawianych roślin amoniak, potas, wapń i magnez.
Wermikulit wymieszany z torfem lub mieszanką kory sosnowej zapewnia szybszy rozwój korzeni oraz stwarza możliwość zaczepienia dla młodych korzeni. Mieszanka pomaga utrzymać powietrze, składniki odżywcze, wilgoć – uwalnia je kiedy rośliny ich potrzebują.
Wermikulit jest lekki, łatwy do przenoszenia oraz łatwy w mieszaniu z ziemią, torfem, nawozami, pestycydami i herbicydami.
Zaleca się wymieszanie go z perlitem oraz piaskiem. Taka mieszanka doskonale nadaje się do rozsiewania różnych nasion oraz sadzonek.
Wsadzanie zaszczepek (sadzonek) - do tego celu doskonały jest wermikulit medium Wystarczy wysypać wermikulit, podlać go dokładnie wodą i wsadzić zaszczepki
Jako odżywka dla gleby - gdy gleba jest zbyt ciężka i lepka, wystarczy dodać do niej wermikulit oraz perlit w proporcji 1:4 (1:3) ilości gleby. Dzięki temu tworzą się specjalne kanały sprawiające, że gleba "oddycha". Wykorzystanie wermikulitu w hodowli ogrodowej kwiatów, warzyw, jak również kwiatów doniczkowych, dostarcza niezbędnego powietrza, które przyśpiesza wzrost roślin. W przypadku zbyt piaszczystej gleby, pomaga zatrzymać w niej wodę i powietrze - czynniki warunkujące rozwój roślin.